2010. október 14., csütörtök

A fiatal egyedülállóknak vannak a legkevésbé testsúly problémáik

Újra elővettem egy 2007-es országos adatfelvétel (500 fős, országos reprezentatív minta) adatbázisát és észrevettem, hogy a demográfiai adatok között testsúlyt és testmagasságot is kérdeztünk. Ezekből pedig kiszámítható a testtömeg index (BMI). Ezt vizsgáltam meg az életciklus szakaszok szempontjából.

Általánosságban elmondható, hogyha egy felnőtt ember testsúly indexe 18 és 25 közé esik, akkor normális testsúlyról beszélünk, a 25 feletti érték túlsúlyt jelez. Azonban az index értelmezésénél az életkort is figyelembe kell venni, így 50 év felett még a 27-es érték is normálisnak tekinthető.

Jelen kutatás adatai szerint összefüggés van a családi életciklus szakaszok és a BMI index alakulása között. Az életkor hatásának kiszűrése után az életciklus a testtömeg index heterogenitásának 16%-át magyarázza. Amennyiben a nemet is figyelembe vesszük, akkor a két tényező együtt már 20%-ot magyaráz.

Az egyes szakaszok BMI index átlaga a következőképp alakul (a szakaszok értelmezését lásd a korábbi bejegyzésben):
Fiatal egyedülálló: 22,9
Üres fészek 1: 24,7
Tele fészek 1: 25,4
Egyedülálló szülő: 24,9
Késői tele fészek: 28,1
Tele fészek 2: 26,3
Üres fészek 2: 28,3
Gyermektelen idős pár: 27,0
Idős egyedülálló: 27,1
Teljes minta: 26,0

Az eredmények szerint a Fiatal egyedülállók BMI index átlaga a legalacsonyabb, a Késői tele fészek és az Üres fészek 2 szakaszok esetében a legmagasabb. Az országos átlag 26, a legkisebb érték a megkérdezettek válaszai alapján a 15,6-es index, a legmagasabb a 42,4-es érték. A nemek közötti különbséget figyelembe véve a nők értéke egy kivételével minden csoportban alacsonyabb a férfiakénál. A kivétel a Tele fészek 1 szakasza, tehát az az időszak, amikor 6 év alatti gyermek (is) él a fiatal szülők háztartásában.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése