2011. szeptember 5., hétfő

A videojáték összehozhatja a családot

A videojátékok káros hatásairól sok hír jelenik meg, azonban az utóbbi időben néhány cikk az előnyeiről is szól.

A gametheoryonline.com oldal bejegyzése a következő pozitív jellemzőket nevesíti (rövidítve és tömörítve az eredeti szöveg):
- Gyermekek oktatása: a számítógépes játékok fejlesztik az olvasási készséget (pl. betűfelismerés, történetek és azok bemutatása közötti összefüggés megértése), amennyiben szigorú szülői vagy tanári jelenlét kíséri. Családokra szabott játékok pl. a "Sesame Street Elmo’s A to Zoo Adventure", "Dora’s Cooking Club" vagy a "Cosmos Chaos".
- Felnőttkori fejlesztések (információfeldolgozás, új helyezetekben a probléma-megoldás fejlesztése).
- Párhuzamos tevékenységek végzésének fejlesztése (multi-tasking).
- Közösségfejlesztés: a játékok lehetőséget adnak a közös időtöltésre és generációkat köthetnek össze a közös játékban (pl. a "Just dance" játék). Kutatások szerint, akik olyan játékokat játszanak, amiben együttműködni kell, a valóságban is jobban képesek az együttműködésre.
- Karrier lehetőségek: számítástechnikai tudás/jártasság szerezhető a játékok révén, de a versengő játékok a valós élet versengő helyzeteire is felkészítenek.
-  A csapatmunka megtanulása és fejlesztése.
- Magabiztosság erősítése a sikerélmények révén.
- Fizikai és szellemi feladatok egyszerre: számos játék létezik, amely fizikai és szellemi gyakorlatot egyaránt jelent.

Több kutatás készült, amely kifejezetten a család szempontjából értelmezi a videojátékok használatát. A Journal of Adolescent Health folyóiratban megjelent és a Time honlapján is bemutatott kutatás szerint kiemelten pozitív a hatása annak, ha a szülők együtt játszanak lányukkal. 287 család viselkedésének vizsgálatát követően a Brigham Young University kutatói megállapították, hogy 11 és 16 év közötti lányok közül azok, akik közösen játszottak a szüleikkel videojátékot jobb magaviseletűek voltak, közelebb érezték magukat a családjukhoz és kevésbé voltak agresszívek szemben azokkal, akik egyedül vagy a barátaikkal játszottal együtt. A kutatás ezt a  kedvező hatást kifejetetten a lányok esetében mutatta ki, a fiúknál nem. A kutatók magyarázata szerint ez azért lehetséges, mert a fiúk összességében több időt töltenek videojátékokkal és így a szülőkkel közös játékidő aránya kisebb, azaz a befolyása is gyengébb. A játék jellegére vonatkozóan azt következtetést vonták le, hogy a gyermekek korának megfelelő játékok esetében érvényesül elsősorban a fenti összefüggés.

A kutatók jellemzően azt emelik ki, hogy a lényeg a közös tevékenységen van és a videojáték olyan szórakozást jelent, amely a gyerekek és a felnőttek számára egyaránt érdekes. Ebben az értelemben a korábbi társasjátékozás lép be a videojátékok világába.

A témában rövid, magyar nyelvű cikk jelent meg a mindennapi.hu portálon is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése